top of page

Poročni običaji in tradicija

Zagovoto ste že slišali za rek Something old, something new, something borrowed, something blue?


V zadnjih letih je tudi pri nas priljubljen angleški običaj, da nevesta na svoji poroki nosi nekaj starega, novega, sposojenega in modrega, kar naj bi prinašalo srečo. Nekaj starega predstavlja kontinuiteto, nekaj, kar ima družinsko vrednost in je v vaši družini prisotno že več let, to je lahko na primer kos nakita vaše babice. Nekaj novega prinaša optimizem za prihodnost in se pojmuje kot darilo, ki ga prejme nevesta. Nekaj sposojenega simbolizira deljenje sreče. Nevesti njena bližnja, že poročena prijateljica posodi nekaj, kar je sama nosila na poročni dan, ter tako deli svojo srečo dalje. Nekaj modrega simbolizira čistost, ljubezen in zvestobo.


Izročilo neveste ženinu
Foto: Happy Moments



Izročilo neveste ženinu


Ko ženin prispe do nevestine hiše, se nevestin oče oziroma starešina prepriča, če jo ženin dovolj dobro pozna. Ženinu postavlja različna vprašanja, na katera mora pravilno odgovoriti, da mu izročijo nevesto. Tipična vprašanja: Katero številko čevljev nosi nevesta? Koliko stopnic vodi do vrat nevestine sobe? Koliko časa sta skupaj, izraženo v dnevih? Koliko je nevesta stara? Pri tem in podobnih vprašanjih seveda pazite, kaj odgovorite, pravilni odgovor je, da je nevesta mlada.


Nevestin oče oziroma starešina ženina tudi »preizkusi« v ročnih delih, na primer z zabijanjem starih žebljev, žaganjem drv, lupljenjem krompirja ... Ko ženin opravi vse preizkuse, mu izročijo nevesto. Velikokrat pa se zgodi, da mu želijo podtakniti lažno nevesto, morda je v nevesto preoblečena babica, mlajša sestra, moški. Ko se vseh otrese, ima še zadnjo nalogo, preden pride do svoje izvoljenke; da si ta ne bo umazala obleke, mora ženin pomesti stopnice in prag. Po zadnji opravljeni nalogi mu oče izroči nevesto in svatba se lahko nadaljuje.



Šranga


Šranga je star slovenski običaj, ki se v vsakem kraju nekoliko razlikuje. Ko pride ženin po nevesto na njen dom in so mu jo že izročili, mu vaški fantje s pregrado poti preprečijo, da bi jo odpeljal. V zameno za nevesto zahtevajo odkupnino in ženinu naložijo različna dela, pri katerih preverjajo njegovo znanje in spretnost. Priča mu lahko pomaga.



Metanje riža


To je stara antična tradicija. Riž naj bi prinašal plodnost in s tem običajem zaželijo mladoporočencema veliko otrok. Semena simbolizirajo rast življenja. V našem okolju se riž lahko nadomesti z zrni pšenice, ki je naša kulturna rastlina. Metanje riža so danes v veliki meri zamenjali cvetje oz. cvetni lističi in milni mehurčki.



Metanje šopka in podvezice


Nekoč je veljalo, da košček nevestine obleke prinaša srečo, zato so jo samske ženske trgale z neveste, kasneje pa je ta običaj nadomestilo metanje šopka. Šopek lahko lovijo le samske ženske in tista, ki ga ujame, naj bi bila naslednja na vrsti za poroko.


Ženin mora z zavezanimi očmi sneti nevesti podvezico, se malce zavrteti in jo vreči med samske moške. To naj bi simboliziralo izgubo nevestine nedolžnosti in pripadnost možu, ženin pa z metanjem podvezice odvrže samsko življenje in prevzame zakonske dolžnosti. Vsak kos oblačila, ki ga nosi nevesta, naj bi prinašal srečo, tako tudi podvezica tistemu, ki jo ulovi, prav tako naj bi bil ta moški naslednji na vrsti za poroko.


 

Comments


Najljubši izdelki:

bottom of page